Činnost od roku 1991

Výroba digitálních číselníků do kostela

Displeje s nimiž snadné to je ....
 

Novinky Novinky
Číselníky do kostela
Číselníky do kostela - charakteristika- charakteristika
Číselníky do kostela - radiové- RADIOVÉ - ceny
Číselníky do kostela - kombinované- kombinované
Číselníky do kostela - kabelové- KABELOVÉ - ceny
Číselníky do kostela - fotokrecht- fotokrecht
Číselníky do kostela - reference- reference
Číselníky do kostela - objednani- OBJEDNÁNÍ
Číselníky do kostela - servis- servis
Číselníky do kostela - muzeum- muzeum

REVIZE elektro REVIZE elektro
Odkazy Odkazy
Kontakt Kontakt

 

 

~~~~~~&&&&~~~~~~
~~~~~~&&&&~~~~~~
~~~~~~&&&&~~~~~~

 
  JAVI elektronika
 
vývoj, výroba a servis
  speciálních digitálních displejů

  Ing. Jan Vilimovský
  257 69 Bernartice 30
  Tel.: 777 181 500
  IČO: 713 66 491
  nejsme plátci DPH

  Web:      http://www.javi.cz
  E-mail:   javi(zav)centrum.cz

 

 
   

Zde je jen tak narychlo pro začátek pár fotografií se stručným popisem.

Zatím to je nesystematické a sestavené z náhodných obrázků.
 (Později se zde objeví detailnější fotografie, popisy funkcí, použité materiály, velikosti,
hmotnosti, původní kostely, spolehlivost, možnosti zobrazování, výrobci apod.)

 

 
Vlevo uprostřed je asi nejprimitivnější nejjednodušší možnost zveřejňování čísel písní, slok a vlastně čehokoli, neboť se dá na tabulku křídou napsat cokoli. Dokonce i barevně a v rozmanitých velikostech.
Původně jsem chtěl zveřejňovat jen elektrické číselníky, ale i toto má své kouzlo. Zde je další varianta kopírující systém skládání čísel a slov jako v první třídě.
A trochu hezčí provedení. Navíc s odlišným systémem umísťování číslic.
   Pohled na číselník po odebrání zadního krytu.
Transformátorový zdroj, sériové počítadlo impulsů, výkonové spínací prvky, omezovací odpory a z druhé strany svítivé diody.
Napravo příslušný ovladač - volič čísel ze starého analogového telefonu.
Velmi amatérsky vypadající číselník, který neměl vpředu matnici a ručně kreslené vodivé cesty kryté jen kusem pertinaxu. Podrobnější rozbor bude jisrě stát za to.
Dálkový ovladač číselníků hojně rozšířených na Opavsku. Číselníky byly buď se žárovkami nebo velkými svítivými diodami. Součástí bývá mohutný zdroj v ohromné kovové krabici v níž je vloženo i schéma zapojení. Po několika letech provozu však dochází k "rozhození" telefonního vytáčecího voliče a dekodéru sériových pulsů v číselníku poté impulsy vyhodnocuje špatně. Zvláště po zahřátí.
Kabelový číselník zatím s neidentifikovaným elektronickým systémem. Ke svícení sloužily LED diody. Pokrokem je výsuvné rameno s možností natáčení číselníku do stran.
Zatím největší a nejtěžší dálkový ovladač v historii. Fungoval zároveň jako zdroj i pro číselník. Uvnitř mohutné trafo s usměrňovačem a 30 samopřídržných telefonních relátek. Příslušným tlačítkem se zatlačilo na kotvu, která připnula napětí na vlastní cívku, čímž si samo relé toto napětí drželo až do resetu. Další kontakt relátka zapnul napětí na jeden z desítek drátů vedoucí asi padesátižilovým kabelem až k číselníku. Pro kontrolu sepnutého čísla sloužily digitrony.
Jeden z číselníků stále dostupný na trhu. Na to že to stojí "nekřesťanské peníze", je použití infračerveného televizního dálkového ovladače v základní verzi trochu silné kafe. Masivní reklama dělá prostě svoje.
Patrně stále kýmsi instalované číselníky. V posledních dvou kostelech však značně nepohodlně řešené, neboť dálkový kabelový ovladač byl umístěný v sakristii a nikoli u varhan. Spokojenost varhaníků jsem jaksi postrádal. Zadávání číslice krokováním jedním tlačítkem je ve věku mikroprocesorů a dostupných spolehlivých číselných klávesnic taky trochu mimo mísu.
Vyjímečně funkční číselník v době jeho nahrazování, ale kvůli zastaralému ovládání televizním infraovladačem nešlo přidat ještě jeden stejně velký číselník natož připojit zpětný číselník, který byl také požadován.
Takto nějak vypadalo asi pět prvních číselníků vlastní výroby ještě v dobách studentských.
V té době ještě infračervené ovládání, umělohmotná krabice, ovladač vsazený do pouzdra od televizních ovladačů, bez pamětí a dalších funkcí, síťové trafo uvnitř číselníku, držák dovoloval pootáčet číselníkem do stran..
 
     
     
     
© 1997-2012  JAVI elektronika  Ing. Jan Vilimovský
http://www.javi.cz     E-mail: javi(zav)centrum.cz

  Poslední změna 11.5. 2012